2019 Awards Winners

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role (female)

Name Character Show Company
Mauralea Austin Edna Buchanan Dancing on the Elephant Theatre Baddeck

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role (male)

Name Character Show Company
Lee J Campbell Shylock Shylock No Holds Bard

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role (male)

Name Character Show Company
Andrew Prashad Boutons Cinderella Neptune Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role (female)

Name Character Show Company
Burgandy Code Marina North Mountain Vanya Two Planks and a Passion Theatre

Outstanding Choreography

Name Show Company
Veronique MacKenzie Kamp Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding Costume Design

Name Show Company
Helena Marriott Cinderella Neptune Theatre

Outstanding Direction

Name Show Company
Ken Schwartz Animal Farm By Fire Two Planks and a Passion Theatre

Outstanding Lighting Design

Name Show Company
Leigh Ann Vardy Kamp Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding Musical Direction

Name Show Company
Tara Scott Kamp Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding New Play by a Nova Scotian

Name Show Company
Allen Cole & Ken Schwartz Animal Farm By Fire Two Planks and a Passion Theatre

Outstanding Original Score or Composition

Name Show Company
GaRRy Williams Kamp Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding Scenic Design

Name Show Company
Holly Carr Half-Cracked: The Legend of Sugar Mary Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding Sound Design

Name Show Company
June Zinck Half-Cracked: The Legend of Sugar Mary Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding Production by a New or Emerging Company

Show Company
The Ladies Foursome Theatre Baddeck

Outstanding Production

Show Company
Kamp Eastern Front Theatre & Neptune Theatre

Outstanding Presentation

Mouthpiece (presented by 2b theatre company)

  • Outstanding Technician:  Andrew Cull
  • Outstanding Stage Manager:  Jessica Lewis
  • Outstanding Volunteer:  Alex Mills
  • Theatre Nova Scotia Scholarship:  Anna Shepard
  • Neptune Theatre Chrysalis Emerging Artist Award : Chelsea Dickie
  • Wes Daniels Design Award:  Festival Antigonish Summer Theatre with Elizabeth Perry
  • Theatre Nova Scotia Legacy Award:  Susan Stackhouse

Thank you to our 2019 Merritt Award Advertising Supporters!

PERFORM!

Education through the Arts

DRAMAFEST!

Nova Scotia High School Drama Festival

ROBERT MERRITT AWARDS

Celebrating Nova Scotia's theatre talent

Want to stay on the loop?

Subscribe

Support Live Theatre

If you’re looking for support, have a theatre-related question, or a great idea for theatre in Nova Scotia that you’d like to share, get in touch with us!